LAZER EPİLASYON NEDİR?

KALICI EPİLASYON CİHAZ DEĞİL SİSTEM İŞİDİR...

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen kılların köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesine olanak sağlayan bir işlemidir. Uzun yıllardır üzerinde titiz çalışmalar yapılan bu işlem 1990’ların sonuna doğru ticari olarak yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Lazer epilasyonun gözlemlenebilir etkisi dermatoloji toplulukları tarafından kabul edildi ve bu amaca yönelik üretilen araçlarla kliniklerde hatta ve hatta sıklıkla evlerde bile kullanılmaya başlandı.

Bugüne kadar Lazer epilasyon yöntemleriyle ilgili olarak pek çok makale dermataloji literatürüne girdi. Lazer ışığın spesifik bir dalga boyu ve çarpma süresi ile kıl köklerinin bulunduğu hedef deri üzerinde en fazla, çevredeki deri üzerinde ise en az etki oluşturma prensibi ile çalışır. Lazer epilasyon hedef deri içerisinde kılın büyümesini sağlayan kıl köküne ve siyah madde melanin pigmentini yok eder. Işık deri içindeki melanin gibi siyah objelerce emilir ve böylece lazerin emilimi sağlanır.

Lazer uygulamaları gelişen teknoloji ile hızla hayatımıza girmiş, etkili ışınlardır. Kuvvetli bir enerjiye sahip olan bu ışınlar, insan sağlığına zarar vermeyecek orana indirgenerek sağlık ve güzellik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Bu işlemler özel aletler yardımıyla yapılmaktadır. Lazer ile tedavi, göz bozukluklarının düzeltilmesi, varis tedavisi, çeşitli damar tıkanıklıkları, organ ameliyatları, leke ve ben tedavisi gibi tıbbi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Öte yandan, kırışıklık bakımı, sivilce tedavisi ve lazer epilasyon uygulamaları de estetik alanında yapılan çalışmalardır.

Lazer Epilasyon Uygulanmaması Gerek Hastalar

Gri ve beyaz saçlı hastalar lazer epilasyon uygulamalarından sonuç alamazlar, bunun yanı sıra güneşlenmiş hastalar, yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler, hipopigmentasyon eğilimi olanlar, Tetracyclne veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaç alanlar olarak sıralanabilir. Bu ilaçların lazer epilasyon tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir. Ayrıca, V ve VI cilt tipindeki hastalar ve Herpes hikayesi olanlarda lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Laser epilasyon şu andaki bilgilerimize göre genel olarak güvenli bir yöntemdir.

Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur

12 yaşını tamamlamış, koyu renkli olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.

Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilmektedir. Her seansın süresi farklılıklar göstermekle birlikte,  bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişebilir. Örnekleyecek olursak çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5-6 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar 30 – 40 dakikalık sürelerle yapılır. Tedavi sırasında ağrı ve acı hissedilmemektedir, yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece hafif yanmalar hissedebilirsiniz. Hiç ağrı hissetmemekte aslında normal bir durum değil. Gerçekte etkin bir epilasyon cihazı kıl kökünü yaktığı için mutlaka hafifte olsa bir acı hissettirir.

Lazer epilasyonun sonunda bazen 5-10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklıklar olabilirki bu normaldir ve  bu durum geçicidir. Lazer epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ise ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur. Soğutma sistemi lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır. Epilasyon cihazları ile kalıcı yanık izi kalması çok nadir ve kullanım hatası bağlı bir komplikasyondur.

Lazer epilasyonu ile tek bir seansta işlem tamamlanmamaktadır, çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (kaogen ) ve gerileme (telogen ) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez. Bölgeye göre değişmekle birlikte her bir epilasyon seansında uygulanan alanın % 20 anojen fazdadır. Yani %20 kıl kökü yakılabilir. Bu nedenle ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir. Lazer epilasyon Seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Başarılı Olur?

Lazer epilasyonu, istenmeyen tüylerinizin olduğu tüm bölgelerde rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Yüz –Kulak-Ense –Kol, Koltuk altı –Bütün bacak –Genital bölge, Bikini bölgesi –Sırt –Göbek-El-Ayaklar istenmeyen tüyler için güzel bir çözümdür.

Lazer Epilasyonu Kıllara Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyonunda kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yaparak kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir.

Bunu ancak bu derinliğe ulaşan etkin bir lazer cihazı sağlayabilir. Tedavi esnasında ise tüylerin büyüme aşamaları olan anajen ,katojen veya telojen fazları tedavi açısından önemlidir. Lazer uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-6 seans sonrası alınmasının gerekçesidir. Lazer ışının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir. Günümüzde erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak uygulanmaktadır.

Günümüzde lazer epilasyonunda kalıcı sonuçlar vermektedir. Lazer ile kökler tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyonun çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hormonal bozukluğu olan kişilerde yeniden kıllanma oluşabilmektedir. Yeni kıl oluşumu gözlenen bu kişilerde mutlaka hormon tetkik ve tedavisi uygulanmalıdır. Lazer epilasyondan hemen sonra cilt üzerinde en fazla birkaç saat içerisinde geçecek şekilde hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir.

Lazer Epilasyonda En Uygun Dönem Ne Zamandır ?

Tüylerden kurtulma yöntemi olarak bilinen lazer epilasyonun en uygun dönemi sonbahar ve kış ayları. Özellikle yeni çıkan cihazlarla erken sonuçlar alınabilir.

Lazer Epilasyon Hakkında Tüketiciler Tarafından En Çok Merak Edilenler

Lazer epilasyon ülkemizde 20 yıldır uygulanıyor olmakla birlikte, tedaviye başlama niyetinde olan tüketicilerin bilgi yoğunluğu/kirliliği nedeniyle kafaları karışabilmektedir.

 • En iyi cihaz alexandrite’mı, diode’mu yoksa vb’midir?
 • Lazer epilasyon hastanede mi, muayenehane de mi yapılır?
Sonuçlarla ilgili kimler garanti veriyor?
 • Bitene kadar kampanyadan yararlanıp toplu ödememi yapmak iyidir, yoksa seans başı ödememi?
 • Lazer epilasyonun sağlığa zararı varmıdır, kanser yaparmı, yumurtalıkları etkilermi, ya lenf bezleri?
 • İğneli epilasyon dahamı iyi ve kalıcı bir çözümdür?
 • Lazer yüz bölgesine etki etmezmi, iğnelimi yaptırmak gerekir?

Gibi sorular lazer epilasyon hakkında tüketiciler tarafından en çok merak edilenlerdir.

Lazer Epilasyon Sonuçları, Lazer Epilasyon Cihazı

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın konforlu, etkili, yan etki riski düşük yöntemidir. Tabi ki, tedavi;

 • Cihaz cilt ve kıl tipine uygun seçilmişse,
 • Cihazın bakımları ve sarf değişimleri zamanında orijinal parçalarla yapılıyorsa,
 • Parametreler doğru ayarlanmışsa,
 • Bölge atlamadan özenle çalışılıyorsa,
 • Her seans öncesi bir öncekinin etkinliği değerlendirilip, parametrelerde gerekli düzeltmeler yapılıyorsa.

Lazer epilasyonun  etkili ve sağlıklı olabilmesi kişiye özel, ciddiyet ve hassasiyetle uygulanmasına bağlıdır.

KALICI EPİLASYON CİHAZ DEĞİL SİSTEM İŞİDİR...

Alexandrite, diode ve ND Yag lazer cihazları epilasyon amaçlı kullanılmaktadır. Herhangi bir yöntemin veya cihazın her durumda diğerinden üstün olduğunu gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. En iyi lazer epilasyon cihazı, her birey için farklı olabilmektedir.

Lazer Epilasyon Sonuçları

“Lazer epilasyonda bitme garantisi”, “bitene kadar kampanya”, “sınırsız seans” gibi ifadeler hastadan bir an önce toplu para almayı amaçlayan sözde pazarlama söylemleridir. Medikal bir işlem olan lazer epilasyon ile her bireye aynı şekilde uygulama yapılsa da hepsinde aynı sonuçları vereceğinin garantisi yoktur.

Kıllarda azalma sağlama konusunda başarılı yöntem olmakla birlikte, lazer epilasyonla kadınlarda ortalama %80 – %90, erkeklerde ortalama %70 – %80 oranlarında azalma sağlanabilmektedir. Kalan kıllar çok ince ve açık renkli kozmetik önemi az olanlardır, ayrıca çok yavaş büyürler.

Tedavi tamamlandıktan sonra 6 ayda bir veya yılda bir yapılacak kısa ikame seansları ile devam edilebilir. Bu şartlarda bitene kadar kavramının göreceli olduğu açıktır.

Bu ifadelerle size satış yapmaya çalışanlar olur ise hangi bilimsel sonuca dayanarak garanti verildiğini sorunuz.

Garantili lazer epilasyon sonuçları vaadleri ile ilgili sikayet sitelerinde diğer tüketicilerin tecrübelerini takip edilebilirsiniz.

Tüketicilere önerimiz; Öncelikle tedaviye koltuk altı gibi küçük bir bölgeden seans başı ödeme yaparak başlamalarıdır. Bir kaç seans sonra alınan sonuçlar, hizmet kalitesi, personelim yaklaşımı anlaşılacaktır. Bu aşamadan sonra tedaviye diğer bölgelerle de devam edilip edilmeyeceğine karar verilebilir.

Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer epilasyon doğru ve bilinçli uygulandığında yan etki riski yok denecek kadar azdır. Geçici kızarıklık, çok ciddi olmayan yanıklar ve lekeler oluşma olasılığı vardır ancak bunlar da kısa süre içinde belirli oranda kaybolur. Doğru cilt bakımı ürünlerinin kullanılması veya kimyasal peeling leke etkisinin giderilmesini hızlandırabilir. Lazer epilasyonun zararları konusundaki iddialar büyük epilasyon pazarından pay almaya çalışan tarafların ticari kaygıları ile ortaya atılmıştır. Lazer ışınları radyoaktif değildir, kanser yaptığı yönünde bir bulgu yoktur. Genital bölgeye uygulandığında yumurtalıklara zarar verdiği, koltuk altında lenf bezleri etkilediği yine dayanağı olmayan iddialardır.

Neden biz?

Style me olarak Antalya’da 8 yıldır aralıksız olarak hizmet vermekteyiz. Merkezimiz ağırlıklı olarak lazer epilasyon hizmeti vermekte ve bu konuda uzmanlaşmış bir kadro ve cihaz farklılığına sahiptir. Merkezimizde 3 farklı cihaz ve 3 farklı sistem kullanarak hızlı ve kalıcı sonuç elde etmekteyiz.

Style me olarak baştan beri insan odaklı çalışmaya ve hijyene büyük önem gösterdik. Özellikle bu içerisinde bulunduğumuz süreçte hijyene çok daha fazla önem veriyor ve bunun yanı sıra merkezimize korona virüs başladığı günden bu yana hes kodu ile hizmeti verilmektedir.

Epilasyona başlamak için karar aşamasında iseniz kararınızı vermeden önce sizi merkezimize bir kahvemizi içmeye ve tanışmaya bekliyoruz.

Kampanyalarımız hakkında bilgi almak için Tıklayın

Antalya Epilasyon, Antalya Epilasyon Fiyatları, Lazer Epilasyon kampanya, Buz Başlık Epilasyon, Antalya Epilasyon Merkezleri, Antalya Güzellik merkezleri, Konyaaltı Epilasyon, Lara Epilasyon,